Hranolčeky s majonézou, alebo pikantnou omáčkou, dva razy vypražené v stopercentnom tuku, lákavo servírované v papierovom kornútku. Jednu z ikon belgickej gastronómie ohrozujú obrovské suchá, ktoré tento rok v Európe udreli. Belgickí pestovatelia zemiakov hlásia, že kvôli slabým zrážkam očakávajú až o 25 percent nižšiu úrodu, ako zvyčajne.
„Budeme musieť jesť menšie hranolčeky, keďže máme slabšiu úrodu zemiakov,“ konštatuje pre belgický portál Sudpresse Pierre Lebrun, riaditeľ Valónskej asociácie pestovateľov zemiakov. Menej zrážok totiž znamená menej zemiakov. A aj tie, ktoré narastú, budú menšie, než zvyčajne. Podľa prvotných prepočtov asociácie by sa hranolčeky mohli scvrknúť až o tri centimetre.
Hranolčeky budú drahšie
Na nedostatok zrážok a slabšiu úrodu sa Belgičania sťažovali už v polovici júla tohto roka. Vtedy odhadovali straty ešte katastrofálnejšie, očakávali, že budú mať len tretinovú úrodu oproti normálu. Aj preto dopyt po zemiakoch ohromne rástol.
„Ešte v máji som predal vlečku plnú zemiakov za 200 eur. V polovici júla už mi za rovnaké množstvo ponúkali aj 2000 eur,“ hovoril pre portál Politico farmár Johan Geleyns. Len spoločnosť McCain, ktorá vyrába mrazené zemiakové polotovary, podľa belgických médií potrebuje ročne 540 tisíc ton zemiakov.
Problémy so suchom a neúrodu už dlhší čas hlásia aj z Holandska, Francúzska či Nemecka. „Očakávame jednu z najnižších úrod zemiakov, akú sme kedy v Nemecku zaznamenali,“ cituje TASR Martina Unhaua z Nemeckej poľnohospodárskej únie.
Kým minulý rok sa v Nemecku urodilo takmer 12 miliónov ton, tento rok očakáva od 8,5 do 10 miliónov ton. Belgičania už kvôli suchu žiadajú o pomoc aj Európsku úniu, nemecká vláda na pomoc farmárom postihnutých suchom vyčlenila 340 miliónov eur.
Slovensko problém nemá
Slovensko tento rok od problémov so suchom zostalo uchránené. Aj keď teplé leto bolo aj tu a poľnohospodári museli často zavlažovať, úroda sa zatiaľ javí dokonca lepšie, ako po minulé roky. „Tento rok je výborný, zemiaky boli pekné, veľké, ale dobrá úroda bola tento rok pri všetkom,“ pochvaľoval si v reportáži televízie JOJ Štefan Slugoš z Liptovskej Tepličky.
Skôr, ako s množstvom úrody mnohí poľnohospodári tento rok u nás bojujú s nedostatkom pracovnej sily. Napríklad mnohé broskyne či marhule na stromoch zhnili, pretože ich nemal kto obrať. Podobná situácia hrozí aj pri jablkách.
Napriek dobrým správam zo Slovenska sa však sucho v Európe môže prejaviť aj na cene zemiakov u nás. V ich produkcii totiž nie sme sebestační, ročne sa u nás vypestuje len približne 150 tisíc ton zemiakov. Celková spotreba je pritom raz taká, teda 300 tisíc ton. Rast cien sa tak môže prejaviť aj pri zemiakoch, ale hlavne pri výrobkoch z nich. Ako sú napríklad hranolčeky.