V pondelok doobeda je trhovisko na Miletičovej ulici plné života. Desiatky obchodníkov ponúkajú čerstvú zeleninu, bylinky aj priesady do záhrady, desiatky zákazníkov sa prechádzajú pomedzi preplnené pulty. Od leta 2018 sa medzi vône záhrady mieša aj výrazná aróma čistiacich prostriedkov a domácej drogérie.
V jednej z búdok na začiatku trhoviska sa nachádza obchod, v ktorom sa už osem mesiacov predáva čapovaná drogéria. Má názov Vani a prevádzkujú ju Mária Palčová a Juraj Gombík. V ponuke majú viac ako päťdesiat rôznych čistiacich prostriedkov, ale aj ekologické mydlá či doma vyrábanú ústnu vodu. To všetko pochopiteľne s minimálnym množstvom obalov.
Čapovaná drogéria pre mladých aj starých
Počas svojho fungovania si Vani našla už stabilnú klientelu a je to cítiť aj na začiatku pracovného týždňa. Napriek tomu, že je pondelok doobeda, do obchodu prichádzajú ľudia vybavení vlastnými fľašami na pracie prostriedky či saponát na umývanie riadov.
„Ak je tu niekto prvýkrát, máme pre neho fľašu, do ktorej si drogériu môže kúpiť a nabudúce ju znova priniesť,“ hovorí Mária Palčová, ktorá spolu s priateľom Jurajom Gombíkom za obchodom stoja. V lete minulého roka im prišlo ľúto, že je na trhovisku opustený priestor, a tak sa rozhodli, že skúsia priniesť ľuďom takýto druh služby.
„K trhu mám silný vzťah, ako malá som sem chodievala so starou mamou. Pri otváraní obchodu sme si povedali, že chceme čapovanú drogériu priniesť aj staršej generácii, ktorá na Miletičku stále chodí. Babka alebo dedko si ťažko sadnú za internet a začnú hľadať ekologické predajne,“ vysvetľuje Mária Palčová.
Starší ľudia chodia nakupovať najmä doobeda, mladší v neskorších hodinách. Vitálna sedemdesiatnička práve berie aviváž aj čistiaci prostriedok na riad, v obchode nechá viac ako 20 eur. Nákup si pochvaľuje, vysvetľuje, že týchto prostriedkov netreba na čistenie použiť toľko, ako bežných z obchodu, a tak v konečnom dôsledku ešte ušetrí. Navyše, neprodukuje žiaden odpad.
Plánujú tretie predajné miesto
Narastajúci záujem o ekologické nakupovanie a prírodné produkty cítia aj na Miletičovej. Od otvorenia predajne vo Vani cítia, že počet zákazníkov rastie. Mnohí sú už na svoje obľúbené produkty zvyknutí a v prípade, že ich v predajni nenájdu, nechajú si ich objednať.
„Máme zákazníčku, ktorá k nám chodí pravidelne. Nedávno sme otvorili aj stánok v Starej tržnici, kde sme každú sobotu. Keď zákazníčka zistila, že sme aj tam, prešla pešo celú cestu, len aby nás tam pozdravila,“ opisuje Mária Palčová vzťah, aký si vytvárajú so zákazníkmi. Mladých presviedčajú cez ekológiu, starší sa často do obchodu prídu aj porozprávať.
Existujúci obchod veľmi rozširovať nechcú, skôr plánujú otvoriť ďalšiu prevádzku. Nedávno pracovali na spustení predajne v Stupave, no z plánov napokon zišlo. Momentálne sa obzerajú po ďalšom mieste, na ktorom by si čapovaná drogéria našla zákazníkov.
Tlačiť na slovenské produkty
Napriek tomu, že obchodov s čapovanou drogériou najmä v Bratislave v poslednom období pribúda, vo Vani výraznú konkurenciu necítia. Možnosť zobrať si čistiace prostriedky do svojej fľaše už ponúkajú aj reťazce ako Yeme či DM drogéria, no výber tam je zatiaľ veľmi obmedzený.
„Vačšina z toho, čo tu máme, pochádza z Talianska. Sú to rôzne čistiace prostriedky, saponáty, gély na pranie, aviváže, ale napríklad aj čistič na rúru alebo klasický kuchynský ocot,“ vymenúva Mária Palčová. Ponúkajú aj prírodnú kozmetiku, napríklad mydlá či ústnu vodu vyrobenú na Slovensku.
„Do budúcna by sme chceli určite viac dodávateľov zo Slovenska. Problémom však je niekedy aj cena, no momentálne s jedným dodávateľom rokujeme. Boli by sme radi, ak by sme sa dohodli,“ uzatvára Mária Palčová.