Za 250 gramov masla aktuálne zaplatíte aj 2,80 eura. Jeho cena už niekoľko mesiacov stúpa a pravdepodobne prekročí aj trojeurovú hranicu. Pri nákupe sa pripravte aj na zdražovanie smotany.
Rastúce ceny
Štatistický úradu každý mesiac sleduje cenu 125-gramového masla. Podľa jeho údajov takáto kocka stála vlani v júni 0,84 eura, tento rok to už bolo 1,01 eura. „Dôvodom zvyšovania cien je zníženie produkcie mlieka tak u nás na Slovensku, ako aj v celej Európskej únii a narastajúci dopyt po mliečnom tuku. Zásoby masla v európskych skladoch v posledných mesiacoch rapídne klesajú,“ uvádza pre Igelitku prezident Slovenského mliekarenského zväzu Stanislav Voskár.
Zároveň pokračuje, že ďalším dôvodom zvyšujúceho sa dopytu po masle môže byť aj fakt, že niektoré potravinové koncerny menia receptúry produktov a palmový olej nahrádzajú maslom. Príkladom je nemecká spoločnosť Bahlsen, ktorá sa rozhodla zjednotiť receptúru, podľa ktorej ich bude piecť pre všetky trhy z masla. Doteraz totiž jej sušienky vo východnej Európe obsahovali asi len polovicu masla ako tie na Západe a zvyšok bol vykompenzovaný palmovým olejom. Firma uviedla, že tak urobila na prianie svojich zákazníkov.
Drahšie maslo i smotana
K nepriaznivej situácii prispieva aj fakt, že v lete prirodzene klesá tukovosť mlieka. Ak niektoré spoločnosti nemajú dosť tukov na výrobu tučných výrobkov, musia smotanu dokupovať na spotovom trhu (trh s voľnými kapacitami), kde sa jej cena za polrok zvýšila približne o 70 percent.
Viacero faktorov tak vyústilo do toho, že sa štvrťkilové maslo pod dve eurá v obchodoch hľadá ťažko. „Toto sa netýka iba masla, ale aj smotán. Tie pôjdu postupne tiež hore. Idú už aj teraz, ale pri masle je to vidieť markantnejšie,“ hovorí pre Igelitku obchodný riaditeľ Tatranskej mliekarne Ján Husák. Ten pokračuje, že takú cenu tukov, akú máme dnes, si on sám nepamätá. Keď to pôjde takto ďalej, pokojne sa môže stať, že zákazník zaplatí za kilogram masla 12 eur, teda za 250-gramovú kocku tri eurá.
Vydýchneme si vo februári
Hoci zvýšené náklady sa do cien v obchodných reťazcoch výrobcom zvyčajne nepretláčajú ľahko, tento krát majú obchodníci pri masle viac pochopenia. „Väčšina reťazcov to chápe. Niektorým dokonca vypadli dodávatelia, preto ich už nezaujíma cena, ale pýtajú objem,“ vysvetľuje Ján Husák s tým, že sa nájdu aj takí obchodníci, čo špekulujú. Podľa neho táto situácia potrvá ešte dlho. Zvýšiť produkciu mlieka totiž nie je také ľahké. Rast cien teda odhaduje minimálne do konca októbra, potom dopyt po masle zvýšia Vianoce a peňaženky spotrebiteľov si tak vydýchnu možno až vo februári.
Samotná Tatranská mliekareň už skôr reagovala na mliečnú krízu tým, že znížila produkciu trvanlivého mlieka a sústreďuje sa skôr na syry, teda produkty s vyššou pridanou hodnotou. Keďže chce trh naďalej zásobovať napríklad i maslom, tuk na jeho výrobu taktiež prikupuje na spotovom trhu. Od septembra na trh uvedie charitatívny produkt Anjelsky dobrý dezert, z každého predaného kusu poputujú dva ceny na projekt nadácie Dobrý anjel.