Malé i veľké siete sa rozrastajú. Toto sú hlavné udalosti uplynulého týždňa v slovenskom obchode.
Yeme opäť rastie. Pribudne distribučné centrum
Po nedávnom otvorení dvoch menších prevádzok v Horskom parku a Panorama city, Yeme ďalej expanduje. Ako napísal Trend, tentokrát sa chystá otvoriť distribučné centrum neďaleko bratislavského letiska. Odtiaľ bude zásobovať svoje tri predajne. Tú prvú a najväčšiu spustil pred vyše rokom neďaleko klientského centra na Tomášikovej ulici. V distribučnej hale Yeme tiež plánuje vyrábať lahôdky s dlhšou trvanlivosťou.
Delia sa nezastavuje. Chystá ďalšiu pobočku
Sieť malých potravín na sídliskách a pri biznis centrách nedávno získala investora – 67 percent akcií prebral fond Pavla Krúpu Arca Capital. Delia rýchlo rástla už od svojho vzniku, tempo sa s príchodom finančníka zrýchlilo. Fond sa pri preberaní akcií netajil tým, že chce otvárať nové prevádzky. Napríklad aj na Štúrovej ulici.
Lidl ide do obchoďáku. Otvorí v Košiciach
Celkovo ôsmu predajňu v Košiciach pripravuje nemecký diskontér Lidl. Ako napísal Trend, ide vôbec o prvú pobočku siete vnútri obchodného centra. Konkrétne sa Lidl chystá do OC Cassovia, takže bude susedom Carrefouru. Bude to už 129. prevádzka reťazca.
Česko má nové najväčšie obchodné centrum
V Česku je podľa údajov Cushman & Wakefield celkovo 103 obchodných domov. Najnovšie si nálepku toho najväčšieho prilepilo Centrum Chodov v Prahe. To prešlo rozšírením za 4,4 miliardy českých korún a dnes má 300 predajných jednotiek, ktoré sú všetky prenajaté. Rozlohou bol donedávna najväčší obchodný dom Olympia Brno.
Summit o dvojakej kvalite. Na testovanie dá Brusel milión eur
Bratislava hostila lídrov členských štátov Európskej únie, ktorí diskutovali o dvojakej kvalite potravín. Pri porovnávaní potravín zo strednej Európy s tými zo západnej totiž našli rozdiely. Eurokomisárka pre ochranu spotrebiteľa a spravodlivosť Věra Jourová vyhlásila, že už o niekoľko mesiacov sa bude môcť začať konanie proti výrobcom. Komisia predstavila jednotnú metodiku na testovanie výrobkov, do ktorého Brusel investuje milión eur. „Produkty dvojakej kvality neškodia zdraviu, ale škodia dôvere ľudí v spoločný európsky trh,“ povedala pre Denník N Věra Jourová. Ako túto diskusiu vnímajú výrobcovia si prečítajte tu.