Marlenkový Dávid porazil Goliáša a dvaja predajcovia elektroniky a spojili. Toto je prehľad dôležitých udalostí v obchode.
Marlenka vyhrala nad Dr. Oetkerom
Zakladateľa českej značky Marlenka upozornil na podozrivý produkt v Turecku obchodný partner. Nemecký Dr. Oetker tam pod rovnakým menom predával tortu v prášku. Ako povedal Gevorg Avetisjan pre české Hospodářské noviny, hneď mu bolo jasné, že ide o kópiu jeho výrobku, pretože svoj tortu nazval zdrobneninou mena svojej matky a tiež dcéry Marlen a v arménskom jazyku slovo nič neznamená. Sporu sa ujali právnici a po niekoľkých mesiacoch Dr. Oetker oznámil, že zastavuje produkty Marlenka a majiteľovi značky zaplatí podľa HN približne pol milióna českých korún. Marlenka sa vyrába v Česku podľa rodinného arménskeho receptu.
Manželstvo spečatené. Datart a Euronics sa spojili
Spoločnosť HP Tronic, ktorá má vo svojom portfóliu značky Euronics a Kasa.cz, sa spojila s Datart. Nová skupina chce zatiaľ prevádzkovať obe značky predajní s elektronikou. Ako napísala ČTK, spojením oboch sietí vznikol na českom a slovenskom trhu reťazec s ročnými tržbami okolo 15 miliárd českých korún. Má zhruba 130 elektropredajní, ktoré každý rok navštívi viac než 22 miliónov zákazníkov.
Amazonu pomohli potraviny
Tržby aj zisk prekonali očakávania analytikov. Internetový predajca si v treťom kvartáli pripísal tržby v objeme 43,47 miliárd dolárov, hoci sa čakalo o dve miliardy menej. Prispela k tomu aj nedávna akvizícia Amazonu. Sieť potravín Whole Foods totiž do spoločnej kasy prispela tržbami 1,3 miliardy dolárov. Amazon za sieť zaplatil 14 miliárd a vďaka tomu získal 465 predajní s biopotravinami.
Henkel si kúpil ďalšieho výrobcu vlasovej kozmetiky
Nemecký koncern Henkel sa snaží zvýšiť svoj podiel na americkom trhu s vlasovou kozmetiky. Aj preto sa dohodol na prevzatí tamojšieho výrobcu profesionálnej vlasovej kozmetiky Zotos International. Jeho japonskému majiteľovi Shiseido zaň zaplatí 485 miliónov dolárov.
Cestoviny idú ako teplé rožky
V Európskej únii sa za posledných desať rokov vyrobilo o polovicu viac cestovín. Podľa Eurostatu sa vlani vyprodukovalo 5,3 milióna ton cestovín, čo je o 51 percent viac ako v roku 2006. A samozrejme, najviac ich má na svedomí Taliansko. Na Apeninskom polostrove zišlo minulý rok z výrobných liniek 3,8 milióna ton cestovín v celkovej hodnote 3,9 miliardy eur.