Slováci zjedia menej zemiakov. Ako sa zmenili ich chute?

Jeme menej mäsa, zemiakov a pijeme menej mlieka. Na druhej strane rastie spotreba syra, cestovín a hydiny. Chute Slovákov sa od začiatku existencie samostatného štátu výrazne zmenili. Vyplýva to z dát Štatistického úradu, ktoré zanalyzovala Poštová banka.

„Za sledované obdobie je najväčším prepadákom teľacie a hovädzie mäso. Teľaciny sme síce nikdy veľa nejedli, ale oproti konzumácii v roku 1993, klesla jeho spotreba v súčasnosti takmer na nulu. Spotreba hovädziny sa za tieto roky znížila o takmer 70 percent,“ hodnotí analytička Poštovej banky Lucia Dovalová. Podľa jej slov za to môžu zrejme vyššie ceny hovädzieho a hlavne teľacieho mäsa, ale aj vyššia konzumácia hydiny a rýb v mene zdravšieho životného štýlu. Od vzniku samostatnej republiky sme celkovo menej „mäsoví“. Konzumácia mäsa akéhokoľvek druhu sa totiž u nás odvtedy znížila o desatinu. Narástla len spotreba zveriny, hydiny a rýb.

Syr a káva

Menej jeme aj takzvané tradičných príloh akými sú pšeničné pečivo, zemiaky či chlieb. Od roku 1993 klesla spotreba pečiva o 35 percent, zemiakov o viac než 45 percent a chleba o viac ako tretinu. Boom zažili najmä cestoviny. Jeme ich až o 65 percent viac než v prvom roku našej samostatnosti. V oveľa väčšej miere ako kedysi konzumujeme aj rôzne druhy trvanlivého pečiva. „V percentuálnom porovnaní sa zvýšila hlavne naša konzumácia zveriny a syrov, ktorých spotreba vzrástla z necelých 5 kg na viac než 11 kg na osobu. Jeme ale aj oveľa viac medu a stali sa z nás vášniví kávičkári,“ dodáva Lucia Dovalová.