Slováci pijú viac. Obľubujú „tvrdé“

Tento rok sme za tvrdý alkohol v obchodoch nechali 278 miliónov eur. Spotreba sa vyšplhala na približne 25,4 miliónov litrov. To je o 1,46 miliónov litrov viac ako vlani. Vyplýva to z maloobchodného auditu spoločnosti Nielsen.

Zdroj snímky: Pexels

Slováci konzumujú viac alkoholických nápojov. Medziročne došlo k nárastu celkovej spotreby o tri percentá a tržieb o viac ako päť percent. Najviac sa darí v raste práve segmentu „tvrdého alkoholu“, ktorý z roka na rok navýšili tržby o takmer osem percent.

Ja vodku rád pijem

Spomedzi tvrdého alkoholu si dominantnú pozíciu dlhodobo a s veľkým odstupov udržiava vodka. Tá generuje skoro tretinu z celkových tržieb tejto kategórie. Medziročne ich zvýšila o šesť percent. Na rozdiel od konzumných liehovín. Tie sú síce v obľúbenosti na druhej priečke, oproti minulému roku im však klesli tržby o štyri a spotreba o päť percent.

Konzumné liehoviny patria k tým lacnejším variantom „tvrdého“. Z roka na rok však rastie podiel prémiového alkoholu, za ktorý sú Slováci ochotní zaplatiť.

O tretiu najdôležitejšiu kategóriu – horké bylinné likéry – sa výrazne zvýšil záujem, keď za ňu Slováci medziročne minuli o 14 percent viac ako predchádzajúci rok – takmer 40 miliónov eur od novembra 2016 do októbra 2017.

Tvrdý alkohol v obľube

Slováci pijú aj viac rumu – lacnejší a cenovo dostupnejší tuzemák zaznamenal nárast o desať percent. Trstinový rum, ktorý v priemere stojí raz toľko, narástol dokonca o 24 percent a brandy o 17 percent. Slovenskí spotrebitelia minuli viac aj na whisky, a to až o 12 percent ako počas predchádzajúcich dvanástich mesiacov.

Najviac tvrdého alkoholu sa predá práve v decembri. Ako píše Nielsen, tržby v tomto mesiaci sú až o 43% vyššie ako počas priemerného mesiaca v roku.