Riaditeľ z ministerstva pôdohospodárstva sedel na dvoch stoličkách

Milan Lapšanský bol konateľom potravinárskej firmy aj v čase, keď viedol sekciu potravinárstva a obchodu na ministerstve pôdohospodárstva. Zákon to nedovoľuje.

Na agrorezort nastúpil v novembri minulého roka. V obchodnom registri ešte začiatkom júna figuroval ako konateľ spoločnosti United capsules. Podľa zákona o štátnej službe však nesmie byť štátny zamestnanec členom riadiaceho orgánu firmy a je povinný do 30 dní odo dňa vzniku štátnozamestnaneckého pomeru takúto činnosť ukončiť.

Milan Lapšanský na fotke vľavo. Zdroj snímky: MP SR

Medzi kompetencie sekcie, ktorú Lapšanský riadi, patrí koordinácia výkonu kontroly bezpečnosti a kvality potravín a taktiež vydávanie a rušenie poverení kontrolných orgánov a organizácií. „V tomto prípade by mohol byť daný konflikt záujmov. Je tu riziko ovplyvňovania výberu kontrolovaných subjektov aj toho, kto bude konkrétny reťazec kontrolovať,“ hovorí pre Igelitku partner advokátskej kancelárie TaylorWessing Andrej Leontiev.

Nezhoda v dátumoch

Lapšanský tvrdí, že návrh na skončenie jeho funkcie bol podaný v novembri alebo decembri minulého roka. „V júni som bol vymazaný. Návrh na zápis zmien bol podaný skôr, samozrejme tak, aby bolo všetko v súlade s legislatívou,“ vysvetľuje pre Igelitku generálny riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu Milan Lapšanský .

To však časovo nesedí. Z registra bol síce vymazaný 16. júna, avšak funkcia konateľa mu skončila ešte len 9. júna. V ten istý deň bol zároveň vymenovaný aj nový konateľ firmy United capsules Marián Pataj.

Ak by sa funkcie vzdal v decembri prostredníctvom listu adresovaného spoločnosti, nadobudlo by to účinnosť po troch mesiacoch od doručenia listu. Teda približne v marci. Spoločnosť by mala následne zabezpečiť jeho výmaz z obchodného registra, čo podľa právnika môže trvať aj niekoľko mesiacov. „V tomto prípade by ale v obchodnom registri nemal byť ako „deň skončenia funkcie“ pána Lapšanského uvedený 9. jún 2017, ale dátum účinnosti vzdania sa, teda marcový dátum,“ hovorí Andrej Leontiev.

Je teda možné, že návrh na výmaz bol podaný práve 9. júna. „Päť pracovných dní v praxi zodpovedá dĺžke spracovania elektronických návrhov na zápis zmien v spoločnosti do obchodného registra,“ tvrdí Andrej Leontiev. Ten pokračuje, že podľa zverejnených údajov na webovom portáli obchodného registra Lapšanský formálne vykonával funkciu konateľa United capsules, s. r. o. do dňa 9. júna 2017.

Teda sedem mesiacov potom, čo nastúpil na ministerstvo pôdohospodárstva.

Lacnejšie Dolce Gusto

Spoločnosť United capsules vyrába kávové kapsule do kávovarov Dolce Gusto. Samotná firma na svojej stránke upozorňuje, že nie je vlastníkom ochrannej známky Dolce Gusto. Svojim vzhľadom ho však pripomína. Dolce Gusto patrí do koncernu  Nestlé. Ten však na otázky Igelitky neodpovedal s odôvodnením, že ku konkurenčným produktom sa nevyjadruje.

Kávové kapsule od United capsules sú lacnejšie ako ich známejší konkurent a nájdete ich aj na pultoch reťazcov Tesco či Kaufland. „Kávové kapsuly United capsules máme v ponuke od 09/2016. V záujme našej spoločnosti je ponúknuť zákazníkom čo najširší výber sortimentu. Dané kapsuly sme do sortimentu zaradili z dôvodu, že ponúkajú cenovú alternatívu k značkovým kapsuliam,“ uvádza pre Igelitku marketingové oddelenie Kauflandu.

Zalistovanie do reťazcov spoločnosti výrazne pomohlo. Kým v roku 2015 boli jej tržby 5-tisíc eur, vlani to už bolo 108-tisíc eur. „Do týchto sietí sa dostali skôr ako som začal pracovať na ministerstve pôdohospodárstva,“ dodáva Lapšanský.


Rozhovor s Milanom Lapšanským

„Všetko bolo v súlade so zákonom,“ hovorí generálny riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu ministerstva pôdohospodárstva Milan Lapšanský.

Boli ste konateľom spoločnosti United capsules?

Áno, bol som.

Konateľom ste v tejto firme boli do 9. júna 2017, teda v čase, keď ste už pôsobili na ministerstve pôdohospodárstva ako generálny riaditeľ sekcie potravinárstva. Nevidíte v tom problém?

V júni som bol vymazaný. Návrh na zápis zmien bol podaný skôr, samozrejme tak, aby bolo všetko v súlade s legislatívou.

To bolo kedy?

Myslím, že to bolo v jedenástom alebo dvanástom mesiaci minulého roka. Máme o tom notársku zápisnicu.

Odkedy pôsobíte na ministerstve pôdohospodárstva?

Od 9. novembra 2016. Podľa zákona máte 30 dní na to, aby ste prestali podnikať.

United capsules vyrába lacnejší variant kávových kapsúl Dolce Gusto. Firma však na to nemá licenciu. Ako je možné ich vyrábať?

Niekto, kto má ochrannú známku na daný typ kapsule, to môže vyrábať. Nie je s tým žiaden právny problém.

Produkty United capsules sa dostali do Tesca i Kauflandu. Pomohlo to firme?

Do týchto sietí sa dostali skôr ako som začal pracovať na ministerstve pôdohospodárstva.