Pozor na venčeky Opavia. Objavili v nich pesticíd z holandských vajec

Rizikový pesticíd fipronil sa dostal aj k bežným spotrebiteľom. Spoločnosť Mondelez sťahuje z pultov predajní Opavia Zlaté venčeky. Upozorňuje na to ministerstvo pôdohospodárstva i Štátna veterinárna a potravinová správa.

Zdroj snímky: výrobca

Konkrétne ide o produkty s dátumom minimálnej trvanlivosti do 23., 24. a 25. januára budúceho roka. Zákazníci ich môžu vrátiť v mieste ich nákupu. „Do týchto výrobkov boli zapracované vaječné zmesi s nadlimitným obsahom fipronilu. Výrobky boli distribuované v obchodnej sieti Slovenskej republiky,“ píše na svojej stránke potravinová správa.

Mondelez sťahuje tieto výrobky. Zdroj: ŠVPS

Výrobca hovorí, že množstvo látky v produkte by nemalo predstavať zdravotné riziko pre človeka. „Máme len podozrenie na nepatrné prekročenie maximálneho limitu reziduí. Nebolo to však doteraz potvrdené laboratórnymi testami,“ povedala pre Denník N Gabriela Bechynská z Mondelez Europe Services.

Škandál s vajciami

V polovici leta prepukol škandál s holandskými vajciami, ktoré sú kontaminované pesticídom fipronil. Ten sa používa ako súčasť prípravkov proti blchám a kliešťom. Nesmie sa podávať zvieratám, ktorých mäso jedia ľudia. Svetová zdravotnícka organizácia považuje prípravok za mierne toxický. Jeho vysoké dávky spôsobujú nevoľnosť a závraty.

Venčeky a spol.

Na Slovensku sa už objavili kontaminované holandské vajcia vo veľkosklade vo Vrbovom, ale aj vo vaječných zmesiach v štyroch bratislavských hoteloch. „Vyzývam všetkých dodávateľov potravín, aby nehazardovali so zdravím našich obyvateľov a dôsledne preverovali zloženie a pôvod dovážaných potravín. Odporúčam, aby vsadili na overené produkty od overených dodávateľov, ideálne zo Slovenska, kde máme celý výrobný proces plne pod kontrolou od farmy až po obchod,“ vyhlásila na Facebooku ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Aktualizácia 18. septembra 2017

Podozrenie z kontaminácie sa napokon nepotvrdilo. „Laboratórna analýza identifikovala prítomnosť kontaminantu len na hranici zistiteľnosti akreditovanou laboratórnou metódou,“ cituje hovorcu českej Štátnej poľnohospodárskej a potravinárskej inšpekcie Pavla Kopřivu portál Gazduj.