Martinus zhltol Gorilu, finančníci stavili na Deliu. Takto nakupovali obchodníci

Aj obchodníci občas vyrážajú na nákupy. Pozrite si tie najzaujímavejšie obchody v maloobchode za rok 2017.

Martinus kúpil kníhkupectvo Gorila.sk. Obchod sa netýkal piatich kaviarní, ktoré naďalej prevádzkujú pôvodní majitelia. Zdroj snímky: FB Gorila Urban Space

CBA Slovakia kúpili Poliaci

O predaji CBA Slovakia sa hovorilo už roky. Po viacerých špekuláciách napokon k obchodu došlo. Sieť s 310 predajňami po Slovensku prevzal súkromný investičný fond Polish Enterprise Fund VI, ktorý spravuje skupina Enterprise Investors. Tá vlastní napríklad aj pätinu akcií v Kofole. Cenu obchodu nepoznáme, ale okrem vyplatenia doterajších majiteľov sa fond zaviazal, že naleje do reťazca 16 miliónov eur na jeho oddlženie a ďalší rozvoj. Enterprise Investors má dve úspešné skúsenosti s maloobchodom za sebou. Najprv rozvinuli a potom predali poľský reťazec Dino i rumunskú sieť Profi.

Martinus zhltol Gorilu

Aj pred týmto obchodom bol Martinus.sk najväčším internetovým kníhkupectvom u nás. Po kúpe svojho konkurenta Gorila.sk si túto pozíciu ešte upevnil. „Web Gorila.sk bude naďalej prevádzkovaný ako samostatná značka,“ povedal pre denník N šéf Martinusu Michal Meško. Koľko za Gorilu zaplatil, neprezradil. Obchod sa netýka piatich kaviarní, ktoré Gorila prevádzkuje. Práve na gastro sa chcú ich majitelia sústrediť, čo malo byť aj dôvodom toho, prečo sa rozhodli knižný biznis predať.

Arca Capital posilnila Deliu

Potraviny značky Delia vyrástli v Bratislave ako huby po daždi. Rozbiehali ich Jozef Berko a Igor Janok. Od počiatku mali za sebou silného partnera, ktorý tento rok v Delii zväčšil svoj podiel. „V sieti predajní sme ako finančný investor od jej založenia, teraz preberáme už aj 67 percent jej akcií,“ priznal v rozhovore pre Trend partner Arca Capital Rastislav Velič. Sieť spustila e-shop, otvorila ďalšie obchody a finančníci majú v pláne aj 50 predajní tejto značky v Prahe.

Datart a Euronics sa spojili

Spoločnosť HP Tronic, ktorá má vo svojom portfóliu značky Euronics a Kasa.cz, sa spojila s Datartom. Nová skupina chce zatiaľ prevádzkovať obe značky predajní s elektronikou. Spojením oboch sietí vznikol na českom a slovenskom trhu reťazec s ročnými tržbami okolo 15 miliárd českých korún. Má zhruba 130 elektropredajní, ktoré každý rok navštívi viac než 22 miliónov zákazníkov.