Ministerstvo vyberie reťazcom lokálnych dodávateľov

V reťazcoch majú pribudnúť nové pulty s regionálnymi potravinami. Ministerstvo pôdohospodárstva sa s nimi dohodlo, že tam budú umiestňovať produkty od lokálnych výrobcov. Agrorezort si od toho sľubuje podporu malých a stredných potravinárov.

Regionálne pulty umožnia malým a stredným producentom odbyt, možnosti na rozvoj aj zamestnanosť. Spotrebitelia budú mať širšiu ponuku kvalitných domácich výrobkov priamo zo svojho regiónu, uviedla ministerka Gabriela Matečná.

Aj preto rezort spustil výber prvej stovky vhodných dodávateľov. Záujemcovia sa mu môžu prihlásiť na adrese chcemdodavat@land.gov.sk. Podmienkou však je, aby výrobca dokázal svoj produkt vhodne zabaliť, označiť etiketou i EAN kódom a doviezť do obchodu vo vzdialenosti 50 kilometrov od miesta výroby. To však môže byť problém. Reťazce totiž často argumentujú aj tým, že výrobky od lokálnych dodávateľov by radi zaradili do svojej ponuky, ale správne označiť či doviezť tovar včas a v požadovanom množstve niektorí lokálni potravinári nedokážu.

Ministerstvo chce regionálne produkty dostať na pulty najneskôr do Vianoc.