Lidl si sype popol na hlavu. Za vymazané kríže na letákoch

Hoci sa Lidl ospravedlnil hneď po prepuknutí kauzy, ospravedlňuje sa zas. Nahnevané reakcie zákazníkov totiž neutíchajú už niekoľko dní a mnohí v nich vyzývajú na bojkot reťazca. Za všetko môže Grécky týždeň. Sieť na letákoch i produktoch použila notoricky známe fotky z gréckeho ostrova Santorini. No na modrých strechách vyretušovala kresťanské kríže.

V skutočnosti sú na modrých strechách kresťanské kríže, do letáku Lidla ich však vymazali. Zdroj reprofoto: Igelitka

Nahnevaní zákazníci

Keď v piatok prinášal český portál idnes.cz správu z belgickej RTL, že Lidl vymazal z fotiek kríže, pravdepodobne netušil, akú lavínu spúšťa. Nahnevaní Česi zaplavili facebookovú stránku reťazca rozhorčenými reakciami. Ten sa obhajoval tým, že sa snaží len o náboženskú a politickú neutralitu. Zverejnil strohé ospravedlnenie, že dizajn prebral od medzinárodného tímu a v budúcnosti si bude na to dávať lepší pozor.

To však nezabralo. Reakcie pribúdajú naďalej. Kým niektorí zákazníci si robia žarty a reťazca sa pýtajú či budú ešte niekedy predávať krížové skrutkovače, iní sľubujú, že do Lidla už nikdy nevkročia. V pondelok tak prišlo druhé, obšírnejšie ospravedlnenie. V ňom Lidl hovorí, že kritiku bude tlmočiť v centrále a že sa bude zasadzovať za to, aby bola zohľadnená pri tvorbe reklamných materiálov i obalov.

Pokus o ospravedlnenie číslo 1. Zdroj snímky: Lidl Česká republika

Pokus o ospravedlnenie číslo 2. Zdroj snímky: Lidl Česká republika

Ospravedlňuje sa aj slovenský Lidl

Ani slovenský Lidl neobišli nahnevané komentáre zákazníkov. Tie ľudia pridávajú aj k statusom, ktoré s kauzou nesúvisia. A tak sa na vymazané kríže sťažujú aj pri novej kuchárskej knihe či kolekcii oblečenia, ktorá vznikla v spolupráci s Heidi Klum.

„Lidl Slovenská republika sa ospravedlňuje každému, koho sa odstránenie krížov na obaloch privátnej značky Eridanous dotklo. Vzniknutá situácia nás úprimne mrzí, našim cieľom rozhodne nebolo kohokoľvek uraziť. Urobíme všetko pre to, aby sa takáto situácia v budúcnosti neopakovala,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré Igelitke poskytol hovorca reťazca Tomáš Bezák. „Spätnú väzbu aktívne tlmočíme nášmu tímu v zahraničí, ktorý vytvára obaly. Zloženie ani obal žiadneho produktu Eridanous nebol vytvorený na Slovensku a Lidl Slovenská republika na ne nemala žiaden dosah,“ uzatvára.