Bravčové má byť tuhé, dúhová farba na hovädzom je dobrý znak. Ako si vybrať dobré mäso?

Počas grilovacej sezóny Slováci nakúpia len v jednom reťazci 100 ton mäsa. Vybrať si to najkvalitnejšie vám pomôžu základné charakteristiky. Dôležitá je farba, vôňa a konzistencia.

Zdroj snímky: pexels.com

V obchodoch nájdete mrazené a čerstvé mäso. Čerstvé môže byť naporcované mäsiarom priamo v predajni, alebo sa predáva zabalené v ochrannej fólii. „Odporúčam na grilovačku kupovať vždy čerstvé mäso, a to kvôli intenzívnejšej chuti a nezmenenej štruktúre mäsa po prejdení mrazom a rozmrazením,“ hovorí Katarína Fašiangová, predsedníčka Slovenskej aliancie moderného obchodu. Zároveň vymenúva, čo si pri mäse treba všímať.

Bravčové mäso

Farba mäsa by sa mala pohybovať od bledoružovej po tmavšie ružové odtiene v závislosti od toho, z ktorej časti zvieraťa pochádza. Pozor, šedo-zelené odtiene už signalizujú, že mäso nie je v poriadku. Charakteristická konzistencia pre čerstvé a mierne vyzreté bravčové mäso je tuhá a pružná. Vôňa by mala byť špecifická pre surové bravčové mäso, príjemná a bez cudzích pachov.

Hovädzie mäso

Až na farbu platí v zásade to isté, čo pri bravčovom mäse – trošku tuhšia a pružná konzistencia mäsa, vôňa príjemná, mierne nakyslastá, bez cudzích pachov. Farba by mala byť krvavo červená až tmavo bordová, pričom dúhové farby na reze mäsa na niektorých častiach nie sú vadou, práve naopak, sú znakom kvalitného hovädzieho mäsa.

Hydinové mäso

Jeho farba v čerstvom stave je bledo krémová až mierne ružová. Odtiene do žlta vás nemusia odrádzať, sú prejavom toho, akým krmivom bola hydina kŕmená. Čerstvé hydinové mäso býva mäkšie, pružné, so špecifickou vôňou pre surové hydinové mäso, bez cudzích pachov.

Čerstvé mäso by nemalo byť vo vyššej teplote ako šesť celziových stupňov, pretože sa rýchlejšie kazí. „Po príchode domov ho ihneď uložte do chladničky (2-6°C) a tepelne ho spracujte najneskôr do 48 hodín,“ dopĺňa K. Fašiangová