Brazílske mäso nakazené salmonelou je len ďalšou časťou do skladačky nebezpečných potravín, ktoré sa dostali na náš trh. Škandály s potravinami sa totiž u nás vyskytujú pravidelne. Tu sú niektoré z nich.
Zdroj snímky: pexels
1. Technická soľ
Keď prestane platiť príslovie soľ nad zlato, alebo keď poľskí výrobcovia použijú posypovú soľ ako jedlú. V roku 2012 sme sa začali báť jesť potraviny od našich severných susedov. Tamojší podnikavci totiž dodali do potravinových podnikov od roku 1999 až do prevalenia škandálu 360-tisíc ton technickej soli.
2. Metanol v alkohole
Falšovanie alkoholu v Česku spôsobilo ľuďom nielen oslepnutie, ale vyžiadalo si aj desiatky obetí na životoch. Okrem toho, znamenalo pre českých výrobcov dočasný zákaz vývozu alkoholu do viacerých krajín. Na tento škandál tak doplatili aj poctivé firmy, ktoré museli počítať straty na ušlých tržbách.
3. Oplátky s jedom na potkany
Poľské potraviny skúšali trpezlivosť slovenských spotrebiteľov viackrát. V roku 2013 museli obchodné reťazce Tesco a Kaufland stiahnuť z pultov predajní niektoré druhy vaflových trubičiek z produkcie výrobcu cukroviniek Magnolia. Ten časť svojej výroby otrávil jedom na potkany.
4. Rastliný syr
Česká firma Kovář Plus dostala vlani mastnú ponuku viac ako 90-tisíc eur za to, že 106 ton svojho výrobku predávala ako 30-percentný Eidam. Napriek tomu, že mliečny tuk nahradili výrobca rastlinným tukom. Dokonca neznámeho pôvodu.
5. Konské gule z Ikea
Síce na obale bolo napísané guľky z hovädzieho či bravčového mäsa, v skutočnosti sa v nich skrýval kôň. Švédsky gigant Ikea sa v roku 2013 popálil, keď sa do jeho obľúbeného produktu dostalo konské mäso. Nesprávne guľky potom musel stiahnuť z 13 európskych krajín, vrátane Slovenska.
6. Hydina s príchuťou antibiotík
Poľskí výrobcovia síce tvrdili, že svojim zvieratám nepodávajú žiadne antibiotiká, ale keď im ich investigatívni novinári prezlečení za dílerov v roku 2013 núkali, odmietol iba jeden z 25 oslovených.
7. Halucinogénna Babička
Značka čajov Babička Růženka znie dosť nevinne. Iba pred pár týždňami sa však prevalilo, že do svojich produktov starenka prisypáva aj nepovolené látky. Čaj Sedmero bylin s echinaceou podľa zistení obsahoval látky atropín a skopolomín, ktoré môžu človeku škodiť a v potravinách nesmú byť prítomné.